Onikişubat’ta hizmet kalitesini artırmak amacıyla gerek vatandaşlar gerekse muhtarlarla istişarelerini sürdüren Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, ilçede görev yapan muhtarlarla 2023 Yılı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi.

Muhtarlar ve vatandaşlarla kurduğu güçlü iletişimle sorunların çözümünde öncü olan Başkan Mahçiçek, 2023 yılı boyunca yapılan çalışmalara ilişkin muhtarlara sunum yaparken, önümüzdeki süreçte yapılması planlanan projeler hakkında da bilgi verdi.

Muhtarların, mahallelere yönelik taleplerini dinleyen Başkan Mahçiçek, 2024 Yatırım Planı’nın taleplere göre şekilleneceğini belirterek, tüm mahallelerin eksiklerinin en kısa sürede çözüleceğini söyledi.

Başkan Toptaş’tan kardeşlik vurgulu Kurban Bayramı mesajı Başkan Toptaş’tan kardeşlik vurgulu Kurban Bayramı mesajı

Başkan Mahçiçek’e, Belediye Başkan Yardımcısı Enes Sarıca ile ilgili müdürler eşlik etti.

“Muhtarlarımızla sık sık istişarelerde bulunuyoruz”

Muhtarlık makamının milli iradenin en önemli basamağı olduğunu ifade eden Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, istişarenin önemine dikkat çekerek, “Her sene geleneksel olarak yaptığımız muhtarlar ile istişare toplantılarına bugün başladık. Muhtarlarımızın dileklerini, isteklerini arkadaşlarımızla beraber dinledik. Yeni yılda yapılacak hizmetlerle ilgili notlarımızı aldık. Dediğim gibi geleceği bilmiyoruz ama bunları yapmak için gayret edeceğiz. Zaten bir kısmını da ihale ettik, devam edeceğiz. Devam edecek inşallah. Gelecekte kim kalır, kim gider hiçbirimizin bilgisi dahilinde değil. Ama inanıyorum ki bugüne kadar iyi şeyler yaptık. Özellikle kırsaldaki mahallelerimiz için. Eksiklerini de tamamlamaya gayret edeceğiz” dedi.

“Kişi başına aldığımız gelirin 20 katı yatırım yaptık”

Onikişubat Belediyesi olarak kişi başı düşen gelirin 20 katı yatırım yaptıklarını dile getiren Başkan Mahçiçek, “Bu toplantılar neticesinde mahallelerimizdeki eksik ve noksanları tespit edip, yeni yılın yatırım programına alarak sorunları çözmeye gayret edeceğiz. Hangi mahallemizin ne eksiği varsa telafi edeceğiz. Şunu da bilelim ki, Cumhuriyet tarihini baz aldığımız ortalamanın çok çok üstünde hizmetler yaptık. Özellikle de kırsal mahallelerimize. Biliyorsunuz belediyelerimiz kişi başına devletten gelir elde ediyor, kişi başına aldığımız gelirin neredeyse 20 katı yatırım yapmışız. Geçmiş dönemlerde olmayan şeyleri ilçemize kazandırdık. Yeni yılın planlamasını da tüm eksikliklerimizi görerek ayarlayacağız ve 2024’ün sonuna kadar da onları tamamlayacağız. Biz sizlerle her sene değerlendirme toplantısı yaparız, zaten kapımız sizinle açık, çok güzel bir iletişimiz var. Bugüne kadar bütün mahallelerimize yaptığımız çalışmaları anlatan kitapçığı sizlere takdim edeceğiz, tüm bu çalışmalarımızın parasal değeri ve neler yaptığımız burada yazılı. 2023 yılı için de karşılıklı görüş alışverişinde bulunalım istedik” şeklinde konuştu.

“Bütün muhtar arkadaşlarımıza tekrar tekrar teşekkür ediyorum”

Mahalle muhtarlarına bugüne kadarki çalışmalarından ötürü teşekkür eden Başkan Mahçiçek, başarı dileklerini ileterek, “Bütün muhtar arkadaşlarımızı biz hep mesai arkadaşları olarak biliriz. Seçilmiş insanlar olarak demokrasinin temeli, eşiği olarak görürüz. Gerçekten Türkiye’de demokrasi var diyorsanız, millet iradesi var diyorsanız millet iradesinin ilk tecelli ettiği ilk kademe muhtarlıklardır. Arkasından yerel yönetimlerdir. Dolayısıyla millet iradesiyle gelen muhtarlarımız bizim için çok kıymetlidir, değerlidir. Çünkü orada millet iradesi vardır, milletin oyu vardır. Yani demokrasi vardır. Bu demokrasiyi gücümüzün yettiği kadar işleteceğiz, işletmeye de devam edeceğiz. Bugün, biraz önce ifade ettiğim gibi bir grup muhtar arkadaşlarımızla beraber olduk. Sonra başka bir grup, yarın devam edeceğiz inşallah. Böyle böyle yeni yılın planlarını, programlarını, eksik kalan hizmetleri beraberce tespit edeceğiz. Eksik olan hizmetleri de süratle yerine getirmeye gayret edeceğiz. Bütün muhtar arkadaşlarımıza özverili çalışmalarından dolayı, hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ederim. Bugüne kadar Allah’a şükür inanıyorum ki birbirimizi incitecek, kıracak bir şey olmadı. Bundan sonra da inşallah olmaz. Zaten esas olan da gönül dostluğu, makamlar gelir gider. Aramızda bir muhabbet oluşmuşsa, gönül dostluğu oluşmuşsa kalıcı olanlar bunlardır. Ben bütün muhtar arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ediyor ve hepsine sağlık, afiyet ve görevlerinde başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Mahçiçek, toplantıya katılan muhtarlara günün anısına teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Editör: Sueda AKKÖK