Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı. Türk toplumunun tüm kesimleriyle bir bütün olduğunu ve özel ihtiyaç sahibi bireylerin de toplumun şüphesiz ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Başkan Mahçiçek, mesajının devamında şu ifadeleri kullandı;

“Sözlerimin başında, azmi, cesareti ve başarılı çalışmalarıyla ülkemize güç veren tüm özel ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nı tebrik ediyor, bu anlamlı günün ülkemizde ve tüm dünyada toplumsal farkındalığın artırılmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Beyaz baston kavramı; 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmek amacıyla bastonunu beyaza boyayarak dolaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Zamanla bu kavram yayılmaya ve tüm dünya genelinde kullanılmaya başlanmıştır. Görme engelliler için özgürlüğün simgesi olan beyaz baston, toplumu birleştiren, harekete geçiren önemli bir semboldür. Bu günün amacı görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına ilişkin çözüm yollarının bulunması ve farkındalık oluşturulmasıdır. Dünyada 10 milyondan fazla kişinin, çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden görme yeteneğinden yoksun kaldığı sanılmaktadır. Özellikle periyodik göz kontrollerinin yapılması, birçok göz hastalığının henüz belirtileri başlamadan önlenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

Büyükşehir Yaz Dönemi Doğa Yürüyüşleri Başlıyor Büyükşehir Yaz Dönemi Doğa Yürüyüşleri Başlıyor

‘Tek engel, sevgisizliktir’ düsturuyla özel ihtiyaç sahibi bireylerimizin yanındayız

Bu vesileyle belirtmek isterim ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını ‘Erişilebilirlik Yılı’ olarak ilan etmesi ile birlikte Kahramanmaraş’ta ilk Belediye Hizmet Binası olarak özel ihtiyaç sahibi bireylerin kullanımına uygunluk açısından ‘Erişilebilirlik Belgesi’ Belediyemize verildi. Onikişubat Belediyesi olarak, özel ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretmeye, öz güvenlerini artırmaya, moral ve motivasyonlarını yükseltmeye devam edeceğiz. Ayrıca, engelleri birlikte aşarak, ayrımcılığa maruz kalmadan yaşama sımsıkı sarılmaları, toplumsal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla çok yönlü ve etkin politikaları hayata geçirdik. Her zaman söylediğimiz gibi yaşadığımız her gün bizler de birer ‘özel ihtiyaç sahibi’ adayıyız. Bu nedenle görme engelli vatandaşlarımızın sosyal devlet anlayışı çerçevesinde eğitim ve sağlık başta olmak üzere her türlü temel ihtiyaçlarının karşılanarak sosyal yaşama kazandırılması hepimizin asli görevlerindendir. ‘Tek engel, sevgisizliktir’ diyerek çıktığımız yolda her daim görme engeli bulunan özel ihtiyaç sahibi bireylerimizin yanında olduğumuzu bilmelerini istiyorum. Bu anlamlı günde her türlü engeli aşarak hayata tutunan tüm özel ihtiyaç sahibi kardeşlerimin, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nı en kalbi duygularımla kutluyor, mutluluk ve başarı dolu bir hayat diliyorum.”

Editör: Sueda AKKÖK