Kahramanmaraş'ta Çok Katlı Otopark Kuyumcu Esnafının Üretim Merkezi Oldu Kahramanmaraş'ta Çok Katlı Otopark Kuyumcu Esnafının Üretim Merkezi Oldu

Tasarı Salı günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı ve gece yarısına kadar süren görüşmeler sonucunda memur ve emekli maaşlarındaki artışları düzenleyen maddeler kabul edildi.

MEMURLARA VE EMEKLİLERE %25 ZAM

En düşük memur maaşı 22.017 TL'ye yükseltilecek ve emekli aylıklarına %25 zam yapılacak. Emekli Sandığı emeklileri, yılın 6 ayı için enflasyon farkı ile birlikte toplamda %25 zam alacak. Bu düzenleme temmuz ayından itibaren geçerli olacak.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ DÜZENLEMESİ

 Düzenlemeye göre, ek MTV bir defaya mahsus olmak üzere uygulanacak. Düzenlemenin yayımlandığı tarihte kayıtlı bulunan ve 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar ek MTV'ye tabi olacak. Ek MTV tutarı, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen MTV tutarı kadar olacak. Ek MTV, iki eşit taksitte ödenecek. İlk taksit, düzenlemenin yayımlandığı ayı takip eden ayın sonuna kadar ödenecek. Eğer tasarı temmuz ayında kanunlaşırsa, ilk taksit ağustos ayı sonuna kadar ödenecek; ikinci taksit ise kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekecek. Örneğin, bir aracın 1-3 yaş aralığında olduğu ve motor hacminin 1301-1600 santimetreküp olduğu düşünülürse, bu aracın ocak ayındaki birinci taksiti için 1.846 TL ödenmesi gerekecektir. 
 

Editör: Sueda AKKÖK