Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere verilecek olan 5,000 TL'lik ikramiye ödemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, ilgili önergenin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 11 Ekim Çarşamba günü sunulacağını belirtti ve ödemelerin Kasım ayının 15'ine yakın bir tarihte yapılacağını ifade etti. Bu düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmişti.

Emekli ikramiyesi, SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklilerini kapsamaktadır. Ancak, emekli olup fiilen çalışmaya devam edenler bu destekten yararlanamayacak. Ayrıca, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) başvurusunda bulunan ancak aylığı henüz bağlanmayanlar da bu ödemeden faydalanabilecek. Ayrıca, dul ve yetim aylığı alan kişilere de maaşlarına oranla destek sağlanacak.

Kahramanmaraş’ta ABD'ye Bakır İhracı Kahramanmaraş’ta ABD'ye Bakır İhracı

Emeklilere yapılacak olan 5,000 TL'lik ödeme, çalışmayan emekliler için geçerli olacak ve Kasım ayının ilk yarısında gerçekleştirilecek. Yasal süreçler için TBMM'de girişimlerde bulunulacak, ve Kasım ayının ilk döneminde emekliler bu ödemeyi hesaplarında görecekler.

Dul ve yetim maaşı alanlar da bu bayram ikramiyesinden faydalanabilecekler. Dul ve yetimlere yapılacak ödeme, hakediş oranına göre hesaplanacak. Buna göre, dul olup çocuğu olmayanlar yüzde 75, dul olup çocuğu olanlar yüzde 50, ve yetimler yüzde 25 oranında ikramiyeden faydalanacaklar. Dolayısıyla, dul olup çocuğu olmayanlar 3,750 TL, dul olup çocuğu olanlar 2,500 TL, ve yetimler 1,250 TL ödeme almayı bekleyebilirler.

Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi için belirlenen bu ödeme tarihi ve kapsamıyla emekliler ve aileleri için önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Editör: Sueda AKKÖK