Kıdık, yaptığı açıklamada İYİ Parti'nin ülke gerçeğinden uzaklaştığını ve "muhalefete muhalefet eden" bir konuma geldiğini belirtti. Ayrıca, partinin kendi içinde yaşadığı güven sorunu sebebiyle hedefinden uzaklaştığını ifade etti. Ali Kıdık, istifasını şu sözlerle açıkladı:

Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Atanan Kişi Belli Oldu! Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Atanan Kişi Belli Oldu!

"Gerekçelerini sonra açıklamak üzere bugün itibari ile İYİ Parti üyeliğimi sonlandırıyorum. Büyük umutlarla kurduğumuz İYİ Parti maalesef ülkemiz gerçeğinden uzaklaşarak 'Muhalefete muhalefet' eden konumuna gelmiştir. Oysa bu ülkenin her gün derinleşen o kadar çok sorunu varken, toplumun sorunlarına çare araması ve mevcut iktidara alternatif olduğunu göstermesi gerekirken kendi içinde yaşadığı güven sorunu sebebiyle hedefinden tamamen uzaklaşmıştır. Bugün 'Hür ve Müstakil' denilen yürüyüş, masadan kalkıldığında gerçekleşmeliydi. Sayfalarca sebep yazabilirim. Yedi yılı aşkın süredir yaptığımız mücadelenin kıymeti olmadığını görmek, daha çok dedikodunun itibar gördüğü, iç hesapların ve hesaplaşmanın ülke gerçeklerinin önüne geçmesini görmekten üzgün olduğumu ifade etmek isterim. İYİ Parti teşkilatlarımızın tamamına saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Zira onlar Ankara'da bulunan genel merkezden çok daha inançlılar, çok daha fazla emek sahibi olduklarına şahidim. Saygılarımla."

Editör: Sueda AKKÖK