Kahramanmaraş'ta Elektrik Dağıtım Şirketi 25 Bin Depremzedeye Işık Oldu Kahramanmaraş'ta Elektrik Dağıtım Şirketi 25 Bin Depremzedeye Işık Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun dünkü toplantısında alınan kararlar, para politikasında seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma önlemlerinin başladığına işaret etti. Bu kapsamda, Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Tebliğ kapsamında, Kur Korumalı Mevduat hesapları için zorunlu karşılık oranları artırıldı. Bu adımın amacı, piyasada oluşan Türk lirası likidite fazlasının, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarındaki artışla sistemden çekilmesini sağlamaktır. Ayrıca, vadeli Türk lirası mevduata geçişi teşvik etmek için kur korumalı hesaplara yüzde 15 oranında zorunlu karşılık tesis edilmesi kararlaştırıldı. Zorunlu karşılıklar, 21 Temmuz hesaplama tarihi itibarıyla hesaplanacak yükümlülükler üzerinden 4 Ağustos'tan itibaren tesis edilecektir. Banka, mevcut ekonomik koşullara bağlı olarak para politikasında gerekli gördüğü diğer adımları da izleyebilir.

 

Editör: Sueda AKKÖK