Son indirimler sonrasında benzinin litre fiyatı İstanbul'da 36 lira 79 kuruşa, Ankara'da 37 lira 35 kuruşa ve İzmir'de 37 lira 45 kuruşa düşecek. Ancak bu indirimler öncesindeki durumu göz önünde bulundurduğumuzda, akaryakıt fiyatları son dönemde önemli ölçüde arttı.

Mayıs ayında yapılan seçimler öncesinde, benzinin litre fiyatı 19 lira seviyelerindeyken, motorun litre fiyatı 18 lira civarındaydı. Ancak son üç ayda akaryakıt fiyatları 2 kattan fazla arttı.

Özellikle 16 Temmuz'da yapılan ÖTV artışları sonrasında kurşunsuz benzinin litre fiyatına bölünerek ÖTV bölünmesi 2,52 liradan 7,52 liraya yükseldi. Motorunun litre fiyatına vergi bölünmesi ise 2,05 liradan 7,05 liraya çıkarıldı. Bu ÖTV artışlarının ardından benzin ve motor fiyatlarına 6 liraya kadar bir artış yansıdı.

Kahramanmaraş'ta Günde 20 Bin Bıçak Bileyleniyor! Kahramanmaraş'ta Günde 20 Bin Bıçak Bileyleniyor!

Akar yakıt fiyatlarındaki bu artışlar ve sonrasında gelen indirimler, yakıt maliyetlerinin hem de ekonomik açıdan olumsuzluklar yaşadığını gösteriyor. Bu para birimleri, genellikle ulusal ve uluslararası petrol fiyatlarının yanı sıra döviz kurlarındaki değişimlerdendir.

Editör: Sueda AKKÖK