Kahramanmaraş'ta Elektrik Dağıtım Şirketi 25 Bin Depremzedeye Işık Oldu Kahramanmaraş'ta Elektrik Dağıtım Şirketi 25 Bin Depremzedeye Işık Oldu

Enerji piyasasındaki dinamikler, özellikle Brent petrol ve dolar kurundaki hareketlilik ile KDV ve ÖTV oranlarındaki değişiklikler, benzin ve motorin fiyatlarına yansıyor. Son güncelleme, 14 Kasım'da 1 lira 64 kuruş indirim gören motorine, 16 Kasım'da 1 lira 14 kuruşluk bir zam getirildi.

Sektör kaynaklarına göre, akaryakıt fiyatlarına ÖTV zammı yapılması bekleniyor. Artık alkol ve sigara gibi, benzin ve motorin için de ÖTV'ye 6 ayda bir üretici enflasyonu oranında zam uygulanıyor. Ocak ve temmuz aylarında, benzin ve motorinden alınan vergiler otomatik olarak artırılıyor.

Yıl sonuna kadar planlanan ÖTV artışları şu şekilde:

  • Benzinde 7,526 TL,
  • Motorinde 7,055 TL,
  • Otogazda 5,778 TL.

Katma Değer Vergisi (KDV) ile birlikte pompa satış fiyatlarına bu artışlar yansıtılacak. Yapılan hesaplamalara göre, benzinin litre fiyatına 9,03 TL, motorinin litre fiyatına 8,47 TL, otogazın litre fiyatına ise 6,93 TL ek vergi eklenecek.

Hatırlanacağı üzere, 16 Temmuz'da alınan bir önceki ÖTV kararı, kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarını 2,52 liradan 7,52 liraya, motorinin litre fiyatı üzerinden alınan vergi tutarını ise 2,05 liradan 7,05 liraya yükseltmişti. Bu kararın ardından benzin ve motorin fiyatlarına 6 TL'ye kadar varan bir artış yaşanmıştı. 16 Temmuz Pazar günü itibarıyla İstanbul Avrupa Yakası'nda benzin fiyatları 34,01 TL, motorin fiyatları ise 32,36 TL olmuştu.

Editör: Sueda AKKÖK