Prof. Dr. Naci Görür: "Deprem siyaset üstüdür” Prof. Dr. Naci Görür: "Deprem siyaset üstüdür”

Yılbaşının ardından ehliyet harçlarına yapılacak zam, sürücü kurslarını ve ehliyet almak isteyenleri olumsuz etkileyecek. Artan akaryakıt ücretleri, eğitmen giderleri ve araç bakım maliyetleri, sürücü kurslarının mali durumunu zorlamaktadır. Bu durum, ehliyet alacakları da doğrudan etkileyecek.

Ehliyet almak isteyenler, kurs ücretleri ve harçlarla birlikte bu yıl yaklaşık olarak 10 bin lira ödemekteyken, yeni yılda yapılacak zamla birlikte bu maliyetin 20 bin lirayı aşması beklenmektedir. 2024 yılında ehliyet alma maliyetinin yükseleceği öngörülmekte olup, sürücü adayları için bu durum daha fazla ekonomik zorluk anlamına gelmektedir.

Sürücü kursu sahibi Ali Toz, ehliyet almanın daha da zorlaşacağını ifade ederek, "Bu sene ehliyet kart parası alınırken yatırılan para 3 bin 260 lira" açıklamasında bulundu. Toz, kurs ücretlerinin gelecek sene 20 bin liranın üzerine çıkacağını belirtti.

Ehliyet kurslarının ücretleri, valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve sürücü kursları tarafından belirlenmekte olup, illere göre farklılık göstermektedir. Yeni yılda A sınıfı sürücü belgesi harcının 1308 liraya, B sınıfı sürücü belgesi harçlarının ise 3 bin 945 liraya yükseleceği belirtilmektedir. Bu durum, sürücü adaylarını önemli ekonomik kararlar almaya yönlendirecek gibi görünmektedir.

Editör: Sueda AKKÖK