AFAD, İstanbul'da beklenen depreme karşı en riskli 15 ilçeyi açıkladı.

AFAD, İstanbul'da beklenen depreme karşı en riskli 15 ilçeyi açıkladı. Bu ilçeler, zemin sıvılaşması riskine göre belirlendi. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yurdakul Aygörmez, zemin sıvılaşması riskine karşı alınması gereken önlemleri açıkladı.

Aygörmez, "Önceden yer altı su seviyesinin ölçülmesi gerekiyor. Eğer burada 15 metrenin aşağısındaysa risk düşüktür. Bunun yukarısındaysa, 0 ila 10 metrenin arasındaysa yer altı su seviyesi risk oluşturur ve sıvılaşma risk analizinin yapılması gerekir. Boşluk fazla bulunan yerlerde bağlayıcı malzemesi çimento olan malzemeyle doldurulması veya fore kazık dediğimiz kazık yöntemleri kullanılarak ağırlık merkezinin aşağı doğru çekilmesi yapılabilir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

AFAD'ın zemin sıvılaşması riskine göre belirlediği riskli ilçeler şunlar: Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Esenler, Başakşehir, Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Tuzla, Pendik, Maltepe, Sultanbeyli, Üsküdar ve Fatih.

Kahramanmaraş'ta Kapıçam Mezarlığı’nda Çevre Düzenlemesi Sürüyor! Kahramanmaraş'ta Kapıçam Mezarlığı’nda Çevre Düzenlemesi Sürüyor!

Aygörmez, bu ilçelerde yaşayanların zemin sıvılaşmasından korkmamaları ancak önlem almaları gerektiğini vurguladı ve zemin sıvılaşmasının binaları devirebileceğini, yan yatabileceğini veya içeri doğru göçme yaşanabileceğini belirtti.

Ayrıca, Aygörmez, mevcut binaların güçlendirilirken zeminin de durumunun dikkate alınması gerektiğini ve bu bölgelerde yaşayan vatandaşların bilinçli olmaları ve çözüm alarak önlem almaları gerektiğini söyledi.

Deprem riski taşıyan bölgelerde, zeminin analiz edilmesi ve uygun önlemlerin alınması, can kayıplarını ve hasarı minimize etmek açısından son derece önemlidir.