Depremde yıkılan Ezgi Apartmanı'nda korkunç şüphe: Apartman kolonsuz mu yapıldı! Depremde yıkılan Ezgi Apartmanı'nda korkunç şüphe: Apartman kolonsuz mu yapıldı!

2023 yılının sonlarına yaklaşırken, eski tip kimlik kartları ve sürücü belgelerinin yenilenmesi konusu milyonlarca kişinin dikkatini çekti. Ehliyet ve kimlik yenileme işlemlerinin bu yıl içinde sona ereceği iddialarıyla birlikte, 'Sürücü belgesi ve kimlik yenileme son tarihi ne zaman, randevu nasıl alınır?' soruları gündeme geldi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile eski tip nüfus cüzdanları ve sürücü belgelerinin yenileme süreciyle ilgili detaylar belirlendi.

Ehliyet yenileme ve değiştirme son tarihi olarak önceden 31 Aralık 2022 tarihi belirlenmişti. Ancak İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl ehliyet yenileme süresinin uzatıldığını duyurdu. Bu kapsamda, 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresi, 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle uzatıldı.

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştirmek isteyenlerin ödeyeceği ücret 15 TL olarak belirlendi. Yeni tip ehliyetlerini yenilemek, kaybetmek veya çaldırmak isteyenlerin ödeyecekleri ücret ise 769 TL. Ancak 1 Ocak 2024'ten itibaren bu tutarın, açıklanan yüzde 58,46'lık Yeniden Değerleme Oranı'nda bir artış yaşayacağı belirtildi.

Editör: Sueda AKKÖK