İstanbul'da bir camide alkol alındığına dair paylaşılan görüntülerle ilgili olarak açılan dava sonuçlandı. Sanık Safa Yasin Özbakır, mahkemede verdiği ifadesinde paylaşımı yaparken amacının halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek olmadığını belirtti. Özbakır, pişmanlığını dile getirerek bundan sonra böyle bir paylaşımı yapmayacağını taahhüt etti.

Mahkeme, sanığı "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Ancak hükmün açıklanmasını geri bırakan mahkeme, sanığın tahliyesine karar verdi.

Savcının mütalaasında, Türkiye'nin büyük bir bölümünün Müslüman olduğu göz önüne alındığında sanığın eyleminin kamu barışını bozabileceği ifade edildi. Bu nedenle sanık, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edilmişti.

Aranan 153 kişi operasyonda yakalandı Aranan 153 kişi operasyonda yakalandı

Mahkeme, bu talebi kabul ederek söz konusu suçtan 7 ay 15 gün hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Sanık Safa Yasin Özbakır, bu kararın ardından tahliye edildi.

Olayın İddianamesine Göre: Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, olay 16 Eylül'de bir sosyal medya platformunda "kondopolos" rumuzlu bir kullanıcının camide alkol tüketildiği iddiasını paylaşmasıyla başladı. İddianameye göre, güvenlik kamerası görüntülerinde şüpheli, cami bahçesine giriş yaptıktan sonra içeri girip kameranın açısından çıkarak sosyal medya için fotoğraf çekti. Bu durumun tespit edilmesi üzerine sanık hakkında soruşturma başlatıldı ve "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlarından dava açıldı. Sanığın savunması ve mahkeme kararı sonucunda 7 ay 15 gün hapis cezası verilip hükmün açıklanması geri bırakıldı, bu da sanığın tahliyesiyle sonuçlandı.

Editör: Sueda AKKÖK