Kahramanmaraş’ta 100 Depremzede Çift İçin Toplu Nikah Töreni Yapıldı Kahramanmaraş’ta 100 Depremzede Çift İçin Toplu Nikah Töreni Yapıldı

SOSYAL MEDYADA HAKARET SUÇU VE CEZA HÜKÜMLERİ

Ağır Ceza Avukatı Cem Duman, sosyal medya üzerinden yapılan yorumlarda hakaret suçunun işlenebildiğine dikkat çekerek, birçok vatandaşın bilmeden suç işlediğine ve ceza aldıklarında şaşırdığına vurgu yapıyor. Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesine göre sosyal medya üzerinden suç işleyenlerin cezalandırıldığını açıklıyor. Buna göre, bir kişiyi rencide edebilecek, onur, şeref ve saygınlığını zedeleyecek somut bir fiil veya olgu gerçekleştiren ya da bir kişiye sövmek suretiyle onur, şeref ve saygınlığına saldıran şüpheli, üç aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılabiliyor.
DOĞRU KELİMELERLE YORUM YAPMA ÖNEMİ

Avukat Duman, sosyal medya kullanıcılarını, yorum yaparken kullanacakları kelimeleri dikkatli seçmeleri konusunda uyarıyor. İnternet üzerinden ileti göndererek, tweet atarak veya yorum yaparak 'şerefsiz', 'haysiyetsiz', 'geri zekalı', 'aptal', 'hayvan', 'müsvedde' gibi sözlerin hakaret suçunu oluşturabileceğine dikkat çekiyor. Aynı şekilde, fotoğraf altına yapılan bazı yorumların da suç teşkil edebileceğini belirtiyor. . Ancak ispatlanmadan yapılan yorumların suç teşkil edebileceğini vurguluyor. 

Editör: Sueda AKKÖK